Üdvözöljük!

ÖkoBlog

TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért 2025

A Fenntarthatósági Témahét keretében megrendeztük a „TeSzedd!” szemétgyűjtési akciót, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Örökös Ökoiskolaként a tanulóink ál­tal sportolás vagy játék céljából hasz­nált nagy­erdei zöld­öve­zetet sza­ba­dít­ottuk meg az esetleges hulladéktól. Az eseményen iskolánk közel száz tanulója vett részt, akik védőkesztyűt használva, lelkesen gyűjtötték a szemetet. A fiatalok aktív részvétele fontos lépés a környezettudatos jövő felé vezető úton.

Az akcióról készült fényképek azt mutatják, hogy a fiatal generáció már most elkötelezett a tisztább és fenntarthatóbb világ megteremtésében.

Köszönjük tanulóinknak, hogy ennek az országos kezdeményezésnek a részesei lehettünk!


Vizes Kalandok

A víz világnapja alkalmából, a március 22-e előtti héten izgalmas programot szerveztünk az alsó tagozatos diákoknak. A rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az éltető víz jelentőségére és megóvására.

Minden évfolyam a korosztályának megfelelő kihívásokkal találkozott: a kisebbek kísérletekkel, rejtvényekkel és kézműves feladatokkal mélyíthették el tudásukat, míg az idősebbek összetettebb feladványokkal, valamint egy játékos horgászversennyel tehették próbára ügyességüket. A Diákönkormányzat is csatlakozott a kezdeményezéshez egy kreatív kihívással, a résztvevők ásványvizes palackokból készíthettek alkotásokat. A tanulók ötletes munkái nagyszerű példát mutattak az újrahasznosítás fontosságára.

Az egyik napon az iskola minden diákja kék felsőt viselt, ezzel is kifejezve a víz tisztaságának fontosságát. A hét csúcspontja egy közös élőkép elkészítése volt, amelyben az intézmény minden nebulója részt vett.

A gyerekek lelkesedése és aktív közreműködése ismét bebizonyította, hogy a tanulás lehet izgalmas és maradandó élmény.


A Víz világnapja a Hunyadiban

Köszönet Boros Miklós szülőnek a kisfilm elkészítéséért!


Öko-karácsony 2024

A Debreceni Hunyadi János Általános Iskola Öko karácsonyfája ebben az évben is csodálatos lett. Háztartási hulladékból lehetett a gyerekeknek díszeket készíteni rá. A versenyfelhívásra szinte minden osztályból érkezett remekmű, melyet a szervezők emléklappal és apró meglepetéssel jutalmaztak.

Ezzel közelebb kerültünk ahhoz is, hogy a fenntarthatóság és újrahasznosítás a gyerekeknek természetes, élvezetes és a mindennapi élet része legyen!


Madárkarácsony 2024

A hideg téli hónapokban a madarak számára az étel megszerzése és a megfelelő táplálékhoz jutás kihívásokkal teli feladat. Ezért az emberek által nyújtott segítség, azaz az etetés, kulcsfontosságú lehet a madarak túlélésében és jólétében.

A Hunyadi János Általános Iskola 2.b osztálya madárkalácsot és almát helyezett ki az énekesmadaraknak, hogy a téli szünetben is biztosítva legyen a napi élelem.

Ez lehetőséget ad a gyermekek és a természet kölcsönös kapcsolatának erősítésére is.


Luca napja

Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi hiedelem és szokás kapcsolódna, mint Luca napjához. A karácsonyi ünnepkör egyik kedves hagyománya a Luca-búza vetése. A régi paraszti életből ered ez a hagyomány, mely szerint a december 13-án csíráztatás céljából edénybe tett búza fejlődéséből következtetni lehet az eljövendő esztendő búzatermésére és a család, valamint a jószágállomány egészségére.

A 2.b osztály ezt a hagyományt elevenítette föl. A szorgos kezek jól megtapogatták a puha földet és az érdes búzaszemeket. A tapasztalatok megbeszélése után a virágcserépbe földet szórtak, és elhelyezték benne a szemeket. Vékony földréteggel lefedték, majd meglocsolták.

Karácsonyig dédelgetik, s majd meglátjuk, milyen termés ígérkezik jövőre.


Öko-dísz verseny


Madáretetés

Iskolánkban régi hagyomány télen az énekesmadarak etetése. Az etetőket tanulóink készítették, és ők is töltik fel rendszeresen olajos magvakkal Kerékgyártó Éva tanárnő segítségével. Három madáretető az udvarunkon, egy pedig a bejárat mellett található. Szünetekben, délutánonként nagy élményt nyújt az eleséget fogyasztó madarak megfigyelése. Köszönjük a magvakat Birinyi Ella néninek!


Iskolában az erdő program

Mi történik a lehullott ágakkal, s milyen állatok élnek az erdőkben? Mit ad nekünk az erdő? Mit tanít nekünk az erdő a fenntarthatóságról? Mit csinál egy erdész? Hogyan viselkedjünk az erdőben?

Többek között erre és hasonló kérdésekre adottt választ a 2024. november 12-én a Debreceni Hunyadi János Általános Iskolaban megtartott ismeretterjesztő program, amin 2.b, 3.a és 4.c osztályok tanulói vettek részt.

Az erdőpedagógus-Somné Huszti Anett- által tartott interaktív foglalkozások felhívták a gyermekek figyelmét a természettel való törődés fontosságára. Az osztályok nagy érdeklődéssel vettek részt a rendhagyó órán. Az iskolában maradó eszközök segítségével, a program megteremtette a lehetőséget a gyermekeknek a témakörben való további elmélyülésre is.


Daruvonulás a Virágoskúti madárlesnél

Október 15-én izgalmas eseményen vettek részt iskolánk 3-4-5. évfolyamos diákjai! A hagyományos daruvonulás keretében, amely szeptember végétől november elejéig tart, 47 lelkes kis madarász csatlakozott a Hortobágyi Nemzeti Park programjához a gyönyörű Virágoskúti madárlesnél.

A program során a gyerekek nemcsak a darvak vonulásának csodáját figyelhették meg, hanem szakmai vezetés mellett, két tapasztalt biológus segítségével mélyebb betekintést nyerhettek a madarak életébe és vándorlási szokásaiba. A madárles során a gyerekek izgalommal figyelték a madarakat, és aktívan részt vettek a megfigyelésekben, ami nagyszerű lehetőség volt a természet közvetlen megismerésére.

A gyerekek nemcsak új ismeretekkel gazdagodtak, hanem baráti kapcsolataikat is erősíthették a közös élmények által.

Köszönjük mindenkinek, aki részt vett az esemény megszervezésében, különösen a kísérő tanároknak és a biológusoknak! Izgatottan várjuk a következő lehetőségeket, ahol még több csodás élménnyel gazdagodhatunk a természetben!

További képek megtekintéséhez kattintson ide >>>


Öko-tájfutó versenyen jártunk!

2024 szeptember 30-án iskolánk csapata részt vett az öko-tájfutó versenyen Józsán, a Debreceni Lórántffy Zsuzsanna Általános Iskolában. A lelkes futók, Suskó Máté (8.c), Mészáros Emília (8.a) és Szigeti Csaba (7.b), remek időt futottak, és mindannyian kitették magukat. Sajnos, egy kapunál hiba csúszott a számításba, így végül csak emléklapot kaptak.

Gratulálunk a csapatnak a teljesítményhez, és várjuk a következő versenyt!


Veszélyben a fecskék!

Biztosan hallottatok róla, hogy a fecskéinket is megzavarta a szokatlanul hideg időjárás. Ilyenkor normál esetben rengeteget esznek, hogy felkészüljenek 4-5000 km-es vándorútjukra Afrikába.

Sajnos, ezek a kedves madarak csak repülő rovarokat fogyasztanak (szúnyogok, legyek). Ebben az esős időben a rovarok nem repülnek, a kis fecskék minden tartalékukat felélik, és ez végzetes számukra.

Különösen a Balatonnál katasztrofális a helyzet, de az itteni madarak is bajba kerülhetnek.

Mit tehetünk?

  • ha repkedő fecskéket látsz, szüleid engedélyével rázogasd meg a bokrokat, hogy a rovarok felszálljanak, és el tudják őket kapni. Ne tegyél ki nekik magokat, úgysem eszik meg! (Esetleg élő lisztkukacot ki lehet tenni egy lapos tálban, de azt is ritkán veszik észre.)
  • ha hideg, esős időben látjátok gyülekezni őket, nyissatok ki egy garázst, pajtát számukra (legjobb az istálló, ott légy is akad). Gyújtsatok villanyt, és ha bemennek, hagyjátok őket békén aludni, éjszakázni (ha felreptetitek, zargatjátok, fogy a drága erejük). Reggel engedjétek ki a csapatot. Így nem hűlnek le, nem fogyasztanak annyi energiát, tudnak tartalékolni.
  • ha földre esett fecskét találtok, akkor már baj van! Óvatosan tegyétek egy cipősdobozba, papírtörlőre, és hívjátok a Hortobágyi Madárkórházat (telefonszámuk 0630 535 6484), ők ingyen elviszik, és megpróbálják megmenteni. Ne etessétek, itassátok, ha reszket, meleg- (nem forró!)vizes palackot tehettek mellé (a madárkórház munkatársa biztosan ad tanácsot telefonon, míg valaki ki nem megy érte).

Vigyázzunk ezekre a kedves madárkákra, hogy a március ismét fecskecsiviteléstől legyen hangos (hiszen mint tudjuk: egy fecske nem csinál nyarat! A nyári szünet érdekében gondoskodjunk arról, hogy jövőre is sokan legyenek!)


„Ki mint vet, úgy arat”

A Debreceni Pedagógiai Oktatási Központ Ki mint vet, úgy arat” címmel vármegyei versenyt hirdetett a fenntartható fejlődés témakörében 3-4. osztályos és felső tagozatos diákok számára. 

Fókuszban volt a fenntartható fejlődés, a környezettudatosság, a fenntarthatóság. Hat hónapon keresztül a gyerekeknek a kiírt kihívásoknak megfelelően az együtt szerzett élménymorzsáikat, átélt kalandjaikat napló formájában kellett rögzíteniük, tárgyakat kellett készíteniük. Iskolánkból a „TermészetŐrzők” nevű csoport a vármegyei 6. helyet szerezte meg.

A csapat tagjai: Bordás Márk, Csernus Rebeka, Mikáczó Máté 4.c osztályos tanulók

Felkészítő pedagógus: Madar Enikő

Gratulálunk!


Fenntarthatósági témahét – beszámoló

Debreceni Hunyadi János Általános Iskolában 2024. 04. 22-től 2024. 04. 26-ig fenntarthatósági témahetet rendeztünk. A témahéten előzetes és aznapi feladatok is megszervezésre kerültek.

Hétfőn 4 osztály (6.b, 7.c, 8.a, 8.c), közel 100 diákja érdekes és látványos kémiai kísérletekkel összekötött bemutatón vett részt a Debreceni Egyetemen, melyet a Gyógyszerész Kar szervezett. A rendkívül érdekes bemutató alatt szórakoztató és tanulságos kísérleteket láthattak. Az alsó tagozatos évfolyamok közös együttműködésben „Szemétben az érték!” nevű pályázatra készítettek háztartási hulladékokból használati tárgyakat.  Ezeket az iskolánk folyosóján kiállítottunk, a kiállított tárgyakat az iskola tanulói, valamint tanárai/tanítói megtekintették, illetve szavazatokat adtak le az általuk legjobbnak ítélt alkotásokra. A nyertes pályaművek készítői oklevélben és ajándékban részesültek.    

Keddi napon csatlakoztunk az országos szervezésű Magonc versenyhez, melynek első fordulóján 18 három fős csapat vett részt. Ennek folytatása még az következő hetekben szervezésre kerül, a középdöntőbe, majd a döntőbe jutás lesz a tét.  
Szerdán minden felsőtagozatos osztályból 5 fős csapatok keretében fenntarthatósági kvíz-versenyt szerveztünk. A feladatok témája a tudatos gondolkodás, szelektív hulladékgyűjtés, prevenció, ÖKO-lábnyom, környezetvédelem, fenntarthatóság volt.

A csütörtöki napon a versenyek eredményének az összesítése, az oklevelek elkészítése, nyomtatása zajlott.

Péntek délelőtt ünnepélyes keretek között kiosztottuk az előzetes versenyek nyerteseinek díjait, melyeket nagy örömmel fogadtak a diákok, továbbá a résztvevő diákokokat/osztályokat oklevélben és emléklapban részesítettük. A hét zárásaként (péntek délután) játékos, vidám, fenntarthatósággal kapcsolatos sportversenyt szerveztünk a felsőtagozatos tanulóinknak.   A versenyen figyeltünk arra, hogy hasznosítani tudjuk a feladatok során az iskolánkban és otthon szelektíven gyűjtött tárgyakat (tejesdoboz, PET-palack, alumínium hulladék).

A tanulók lelkesedését látva hasonló, még izgalmasabb programok szervezését tervezzük a jövő tanévre, azért hogy a környezettudatosságra felhívjuk a figyelmüket.

További képek megtekintéséhez kattintson ide>>

Az elkészült munkák megtekintéséhez kattintson ide>>


A víz világnapja Iskolánkban – 2024

További képek>>

A 2024-es víz világnapjának legfontosabb üzenete

A víz békét teremthet, de olykor konfliktusok forrása is lehet. Ha kevés vagy szennyezett, ha az embernek küzdenie kell a hozzáférésért, komoly feszültségekhez vezethet. Törekedni kell az együttműködésre a víz igazságosabb elosztásért, hozzájárulva ezzel a béke megteremtéséhez.

Ezeknek a gondolatoknak a jegyében szerveztük a versenyeket és hirdettünk eredményeket az alsó tagozatban. Az elkészült rajzok és munkadarabok az iskola aulájában kiállításra kerültek.

1. osztályban rajzot készítettek a tanulók

1.a
3.hely: Kovács Eszter
2.hely: Dombi Hanna
1.hely: Földi Petra

1.b
3.hely: Nagy Olívia
2.hely: Nagy Gréta
1. hely: Máthé Bence

1.c
3.hely: Soós Vince
2. hely: Seres Lili
1.hely: Papp-Király Borostyán

2. osztályban Összetett játékos vetélkedő volt

3.hely: 2.c. Óceán csapata: Dobó Dorina, Boldizsár Dávid

2.hely: 2.c Vízisárkányok csapata: Nagy Áron, Huss Milán Eloi

1. hely: 2. a Szirének csapata: Kelemen Bora Patrícia, Kiss Heléna, Hanna

3. osztályban montázs készítése volt a feladat

3.hely: 3.b Tengerkék csapata: Bodnár Zita, Répási Máté

2.hely: 3.c Természetbúvárok csapata: Lekka Zalán, Tóth Olivér

1. hely: 3. a Gyémántok csapata: Lászlók Erik, Magyar Viola

4. osztályban feladatlapot oldottak meg és rajzot készítettek a víz körforgásáról

3. hely: 4, a Vizisereg csapata: Dombi Alíz, Godó Balázs, Karsai Balázs, Rácz Hanna Lili

2. hely: 4. c Búvárklub csapata: Csernus Rebeka, Cserepes Botond Bence, Lente Nándor, Palczert Dániel Levente

1. hely: 4. b Aquamen csapata Pataki Ádám, Adamik Márton Henrik, Magyar Zalán, Cserepes Levente Ernő

A programokat Szabadosné Kövér Lívia és Szatmári Zoltánné tanárnők szervezték.

A víz világnapja alkalmából továbbá…

…iskolánk diákönkormányzata „Palackba zárt víz” címmel pályázatot hirdetett kreatív munkák alkotása céljából. Alsós tanulóink ötletes és gyönyörű pályamunkáit a tanári kar örömmel fogadta.

Díjazott tanulóink:

1. helyezett: Nánási Panna (3. c)

2. helyezett: Maczi Veronika (3. b)

3. helyezett: Mester Csongor (3. c)

Különdíjban részesült:

Kiss Áron Zsombor (2. a)
Zolcsák Zoé (3. a)
Hampson Grace (4. c)

Az eseményeken készült képek megtekintéséhez kattintson ide >>

A pályaművek megtekintéséhez kattintson ide >>