Nyári ügyelet minden szerdán 9:00-től 13:00-ig

Iskolánk története

19. századi Debrecen térképAz 19. században készült térképek tanúsága szerint iskolánk helyén még nincs utcarendszer kialakítva (a telek a Majorsági földek területére esik – a térképen piros ponttal megjelölve). 1935-ben készített térkép szerint a telek gazdasági terület, és a Zákány utca még Martinovics utca volt. 1946/47-ben lett házhelyként kiosztva a terület, az építkezések pontos részletei nem ismertek. Az biztos, hogy az 1950-es évek elején rendőriskola kialakításába kezdtek ezen a területen, amelyet 1953-ban adták át oktatási célokra, de átszervezések miatt a rendőrtanoda 1956-ban el is költözött.

Ez idő tájt Debrecenben az iskolák túlzsúfoltak voltak, ke­vés tan­teremmel, magas gyermeklétszámmal. A közelben nem volt általános iskola, miközben a környéken sok lakás épült. A városi vezetés kérvényezte és megkapta az épületet egy általános iskola és egy középiskolai fiúkollégium működtetésére.

A „Zákány utcai Állami Általános Iskola 1956. szeptember 1-én nyitja meg kapuit”. A Néplap 1956. augusztus 13-ai számában olvasható: ”Az új iskola épülete modern, korszerű berendezéssel, igen szép környezetben, tágas nagy tantermekkel, új felszereléssel várja a tanulókat.”

Zákány József (1785-1857), az utca névadója a debreceni iskolakultúra egyik nagy egyénisége, aki a Debreceni Református Kollégiumban tevékenykedett. A régi iratok alapján a tanulóifjúság kedvence, a külső büntetőeszközök használatának ellensége volt.

Az iskola Hunyadi János dicsőséges győzelmének 500. évfordulóján nyílt meg, ennek emlékére az iskola vezetése az 1957/58-as tanévben úgy döntött, hogy az intézmény felveszi a Hunyadi János nevet, ezt a városi vezetés is támogatta. 1957-ben az ünnepélyes tanévnyitón felavatták a főbejárat mellett elhelyezett emléktáblát. Ezen a napon lett „Hunyadi János Általános Iskola” az intézmény neve.

A 1970-es évek végén a város vezetése elhatározta, hogy a kézilabda és a labdarúgás utánpótlásának bázisát megteremti. Céljuk az volt, hogy a tehetséges gyerekek ne a város különböző iskoláiban, hanem egy intézményben tanuljanak és sportoljanak. A választás a Hunyadi iskolára esett, melynek egyik oka, hogy közel volt az Oláh Gábor utcai sportkombináthoz, ahol a felnőtt csapatok is edzettek. Az iskola életében az egyik legnagyobb fordulatot a 1983/84-es tanév jelentette, amikor a város vezetése meg­terem­tette a sportági osztályok működésének feltételeit: bővült az épület 8 tanteremmel és egy tornacsarnokkal. Így az iskola  1983-tól az 5-8. évfolyamon egy-egy sportági osztállyal (leány kézilabda, fiú labdarúgás sportágakban) színesedett.

1996-ban újabb fordulat következett be: az iskola megkapta az egész épületet, amikor elköltözött az eddig itt működő Móra Ferenc Középiskolai Fiúkollégium.

Forrás: Kőszeginé Pótor Erika: A debreceni Hunyadi János Iskola évkönyve 1999

<< Vissza az előző oldalra